BİLMEYENLER İÇİN INSTAGRAM’DA ÜNLÜ OLMANIN SIRLARI

Nedir bu İnstagram’da popüler olmanın sırrı?

Ben pek popüler sayılmam ama yüksek sayıda takipçileri olanlara bakıyorum bir çoğu sıradan fotoğraflara sahip.  Nasıl takipçi toplarım diye araştırdım biraz, bir kaç tüyo buldum.

Öncelikle fotoğrafları nerde çektiğinizi etiketleyin diyorlar.  Sizinle aynı yerde çeken bir başkasının fotoğrafını görebiliyorsunuz.. Yada o sizinkini görebiliyor.  Böylece kendi bakış açınızı, başkalarının kadrajlarıyla karşılaştırabiliyorsunuz.

Sonra webstagram’da  yayınlanan popüler hashtagleri kullanın yazıyor.  Tamam hastagleri kullanıyoruz ama bu kez de bir sürü beğeni almasına rağmen kimse takipçi olmuyor . Kimileri nerdeyse bütün fotoğrafları beğeniyor ama takip etmiyor. Bütün fotoğraflarımı beğendin mağdem neden takip etmiyorsun? Çünkü amaç farklı…  Amaç, benim dikkatimi çekip, profilini incelememi  ve takipçisi olmamı sağlamak, diye düşünüyorum. Enteresan bir şekilde herkes takip edilmek için uğraşıyor, takip etmek için instagram kullanan yok denecek kadar az.  Yani hastaghler fotoğrafların beğenilmesi için işe yarıyor ama takipçi artırmada çok etkili değil.

Tavsiyelerden biri de “bolca yorum yapın, bolca beğenin”.  Bu hepsinden daha çok işe yarıyor olabilir. Ama çok beğeni toplamış yada yorum almış bir fotoğraf üzerinde işe yaradığını söyleyemem, çünkü bu kez de birinin sizi fark etme olasılığı düşüyor.

Farklı uygulamalarla, fotoğraflar üzerinde çalışıp, bolca mesai harcayanlar var. Ben biraz sabırsız bir kişiliğim, fotoğraflarla  uzun uzun, ince ince  uğraşamam. En fazla pixlromatic denen uygulamayı kullanıyorum, oda arada sırada.. Zaten fotoğrafın ruhunu çok fazla bozmaktan yana değilim.. Bazı fotoğraflar, yağlı boya tablosuna dönüşüyor. Gerçeklikten uzak görünen renkler ve dokular bana göre değil.

Iphone dışında, profsyonel makinalarla çekilmiş fotoğrafları yayınlayanlarda var. İşe biraz hile katılıyor gibi görünse de, neden olmasın? Amaç ortaya çıkan emekleri paylaşmaksa instagram da buna aracı oluversin..

Popüler seçilen fotoğraflar kısmı var birde, onu hiç anlamış değilim. Neye göre  popüler fotoğraf seçiliyor bilmiyorum. Kimileri kendisini çekmiş kimileri yemeğini çekmiş, herhangi bir nitelik taşımayan fotoğraflar popüler olabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra gerçekten hakkını veren, yaratıcılığına hayran bırakan instagramcılarda çok var. Onlar sonuna kadar takip edilsinler, beğenilsinler. Benim instagram profilimi merak edenler olursa beklerim, ‘sdddgl’ den ulaşabilirler.

TWİTTER/ @sdddgl

Facebook'la Yorum Ekle

comments